Zaštita životne sredine

Godišnje se 2.500 tona medicinskog otpada nepropisno odloži u Srbiji

14. Novembar. 2016.
Godišnje se 2.500 tona medicinskog otpada nepropisno odloži u Srbiji

U Srbiji je od 5.000 tona medicinskog i veterinarskog otpada koji je prošle godine registrovan, samo polovina prerađena ili uništena a ostatak je odložen na nepropisan način, rečeno je danas na skupu o zaštiti životne sredine u Skupštini Srbije.

 
"Ne postoji registar ustanova koje naprave medicinski i veterinarski otpad i to bi trebalo da se to što pre uradi", rekao je izvršni direktor kompanije Remondis Medison, Bojan Sudarev.
 
On je na sednici Odbora za zaštitu životne sredine o problemima u upravljanju opasnim otpadom istakao da "neke državne medicinske ustanove tretiraju otpad, neke to čine delimično, a pojedine ga prerađuju za novac".
 
"Zdravstvene ustanove koje prerađuju tuđi otpad za novac naplaćuju to dvostruko, i od Fonda za zaštitu životne sredine i države. Pojedini zdravstveni centri koji prerađuju otpad rade to ispod standarda, a nije retko da se u njima tretira i veterinarski otpad", rekao je Sudarev, čija se kompanija bavi preradom medicinskog i veterinarskog otpada.
 
Predsednik Izvršnog odbora Pokreta zelenih "Breza", Aleksandar Antonijević naglasio je da se u Srbiji dnevno stvara 500 tona otpada animalnog porekla, a godišnje 180.000 tona, od čega jer 60 tona od zaraženih životnja.
 
"Dobar deo životinjskog otpada se ne odlaže čak ni po domaćim standardima - da se zakopa metar dubine i dezinfikuje ili spali, već se jednostavno baca po deponijama i brdima. Po standardima Evropske unije otpad životinjskog porekla se spaljuje u spalionicama na 1.200 do 1.600 stepeni. Novac koji je bio namenjen da se izgradi spalionica u Kragujevcu preusmeren je za izgradnju puta Batočina- Kragujevac", rekao je Antonijević.
 
On je dodao da spalionica košta milion evra, ali da se uloženi novac vrati za šest do deset godina.
 
"Za kilogram spaljenog otpada životinjskog porekla država daje subveciju od deset dinara, a i klanice koje stvaraju takav otpad plaćaju uništavanje, tako da postrojenje za spaljivanje ne samo da rešava problem otpada, nego stvara profit jer može da preradi 500 kilograma na sat", rekao je Antonijević.
 
Generalni sekretar Udruženja industrije otpada "Hrabri čistač" Sandra Kamberović predložila je da se u 2017. godini planira budžet "Zelenog fonda" od 50 miliona evra, od čega bi se 70 odsto iskoristilo za rešavanje "istorijskog zagađenja i sanaciju deponija".
 
"Sanacija istorijskog zagađenja je obaveza Srbije i ne može da se finansirati iz donacije. Pitamo državu kada se može očekivati konačna lista zagađenih lokacija. Procenjuje se da postoji 350 zagađenih lokacija gde je potrebna dekontaminacija zemljišta", rekla je Kamberović.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
KALENDAR OBUKA VICTORIA CONSULTING ZA FEBRUAR I MART 2016
Kalendar obuka možete preuzeti sa linka: Kalendar obuka-2016   Obuke: - Obuka za novi ISO 9001:2015, 04.02.2016 - Savetnik za hemikalije (sticanje zvanja: savetnik za hemikalije), 22-26.02.2016. - Obuka za novi ISO 14001:2015, 14.03.2016.   Preliminarne prijave su u toku.   Za više informacija...
Izveštaj o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada u Republici Srbiji u 2015. godini
Agencija za zaštitu životne sredine je, na osnovu dostavljenih izveštaja o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, stavljenim na tržište Republike Srbije, kao i podataka o upravljanju otpadom koji nastaje nakon njihove upotrebe, pripremila godišnji izveštaj za 2015. godinu....
U Srbiji obeležena globalna akcija isključivanjem svetla
U Srbiji je protekle noći obeležena akcija "Sat za našu planetu", koju je organizovao Svetski fond za prirodu (WWF), isključivanjem svetla na jedan sat u brojnim institucijama, poslovnim zgradama, školama, znamenitim građevinama i spomenicima.   Ove godine se u tu akciju uključilo više od 450...
NAJAVLJENA EKOLOŠKA KATASTROFA KOJA TRAJE
28. Jul 2020. // ZŽS - Srbija
                                              Pre tri meseca smo najavili ekološku katastrofu. Niko nije reagovao! O zanemarivanju brodova od nacionalnog...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima