Zaštita životne sredine

Sajt za borbu protiv divljih deponija na Fruškoj gori

30. Oktobar. 2016.
Sajt za borbu protiv divljih deponija na Fruškoj gori

Fruška gora, "panonska lepotica", mogla bi uskoro da se reši crnih ekoloških tačaka - divljih deponija - kojih ima na gotovo svim prilaznim putevima planini. Rešenje ovog gorućeg problema intenzivno traže aktivisti Udruženja "Fruškać" i internet-platforme www.fruskac.net, i čini se da su na dobrom putu da ga pronađu. Pokrenuli su, naime, nedavno sajt namenjen otkrivanju i prijavljivanju fruškogorskih deponija.

 
Na ovaj korak, po rečima Nikole Arežine, jednog od njegovih kreatora, ljubitelji Fruške gore su se odlučili jer su nezadovoljni čistoćom životne sredine.
 
- Postali smo pobednici kluba "Superste" sa projektom "Čista posla" i krenuli u borbu protiv divljih deponija - poručuje Arežina. - Napravljen je veb-sajt http://cistaposla.fruskac.net, preko kojeg građani mogu da dostavljaju informacije o kritičnim tačkama na kojima nesavesni ostavljaju smeće.
 
Sve takve deponije će biti ubeležene na interaktivnoj mapi, koja se nalazi na sajtu, a ujedno će biti obaveštene i nadležne službe. Na sajtu se već može videti mapa sa lokacijama deponija i tabela. U opštini Beočin ih je, na primer, primećeno pet, u Sremskoj Mitrovici tri, Novom Sadu dve i u Šidu jedna.
 
- Cilj sajta je podsticaj za opštinske službe da budu efikasnije u rešavanju problema sa smećem i primeni reciklaže - precizira naš sagovornik. - Aktivisti našeg udruženja "Fruškać" će redovno beležiti i ažurirati podatke, a izveštaje medijima, ministarstvima, opštinama, turističkim organizacijama slaće kvartalno.
 
Prilazi Nacionalnom parku iz svih sela su u katastrofalnom stanju, a do ulaza u park vide se bar dve divlje deponije i gomila smeća rasutog po putu.
 
- U Beočinu imamo legalnu deponiju na samo 900 metara od parka, sa koje se raznose kese, čak i kad dune povetarac. U rešavanje ovakvog problema moramo da se uključimo svi, od vlade, opština, pa do ekoloških i turističkih organizacija. Ovo nije slika koju želimo da gledamo iz dana u dan i da dočekujemo goste - apeluje Arežina. 
 
"FRUŠKAĆI"
 
NA sajtu "Čista posla" se navodi redosled koraka oko prijavljivanja deponije. Ljubitelj prirode koji je primeti treba da uključi GPS na telefonu, fotografiše nagomilano smeće i da sliku pošalje na mejl: cistaposla@fruskac.net. Aktivisti "Fruškaća" će fotografiju sa tačnom lokacijom postaviti na sajt i obavestiti nadležne službe, a kasnije proveriti da li je deponija uklonjena.
 
NAGRADA I KAZNA
 
KLjUČ rešenja u poboljšanju infrastrukture odnošenja i recikliranja smeća je u oštrim kaznenim merama i sprovođenju zakona. Drugi način je edukacija građana i nagrađivanje najsavesnijih.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
Video nadzor i kazne protiv divljih deponija
10. Jun 2016. // ZŽS - Srbija
U Smederevu je postavljen video nadzor na pet lokacija, u cilju sprečavanja postojećih i stvaranja novih divljih deponija, a potencijalni prekršioci su upozoreni na visoke novčane kazne koje su, prema Odluci o komunalnom uređenju Grada Smedereva, predviđene za kršenje odredaba iz delokruga komunalnog reda, saopšteno je...
08. Decembar 2015. // ZŽS - Srbija
Zatrpano gustim oblakom smoga, od kojeg se ne vide ni nebo ni brda koja ga okružuju, Užice je već danima idealna scenografija za filmove kataklizme. Vazduh smrdi na pepeo... Sunce zaklonjeno iza neprozirnog oblaka magle... U tri po podne mrak... Ljudi liče na senke... Jezivo! Sablasno je izgledao centar u nedelju uveče. Od smoga...
APELUJEMO: NE PALI STRNjIKU
20. Avgust 2020. // ZŽS - Srbija
 Paljenje strnjike koje se još uvek primenjuje u Srbiji kao nedozvoljen način uklanjanja žetvenih ostataka sa njiva, predstavlja visok bezbednosni rizik i nosi višestruke štetne posledice, zbog čega Ministarstvo zaštite životne sredine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, i...
Srbija je zemlja košarke, vaterpola, noćnog provoda i... DIVLJIH DEPONIJA
Đubre pored puta, reka, šuma... U Srbiji je registrovano čak 2.170 divljih deponija. Ali to su one veće, manjih ima bar još tri puta toliko.   Divlje deponije najčešće se javljaju u izdvojenim seoskim sredinama, a kako kažu u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, one su rezultat...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima