Zaštita životne sredine

SABLASNO Od smoga u Užicu ne vidi se ni nebo ni zgrade

08. Decembar. 2015.

Zatrpano gustim oblakom smoga, od kojeg se ne vide ni nebo ni brda koja ga okružuju, Užice je već danima idealna scenografija za filmove kataklizme.

Vazduh smrdi na pepeo... Sunce zaklonjeno iza neprozirnog oblaka magle... U tri po podne mrak... Ljudi liče na senke... Jezivo!

Sablasno je izgledao centar u nedelju uveče. Od smoga se sa podnožja Trga partizana nije video hotel „Zlatibor“. koji ima 15 spratova, a od Trga ga deli - samo ulica.

- Sami smo krivi. Političari ništa ne preduzimaju da se suzbije aerozagađenje, a mi ćutimo i udišemo otrove. U svakoj drugoj zemlji odavno bi se digla kuka i motika - rezonuje Branko Marić.

Političari ništa ne preduzimaju: Branko Marić, meštanin Užica
Na Crkvi Svetog Đorđa jedva se nazirao zvonik.

- Da li je ovo što pristiže automobil ili autobus - čkiljili su kroz mrak putnici na stajalištu kod starog dispanzera.

Na raskrsnici Dostejeve i Kralja Petra kao da je neko razvukao tapet. Tek pokoja silueta na Glavnoj ulici.

- Na ulicama kojima svaki dan vozim po pet-šest puta sinoć sam se jedva snašao. Nije se videlo na tri metra ispred kola. Na raskrsnici na Tatincu umalo da promašim skretanje za svoju ulicu - priča Goran Kovačević.

Zbog povećane koncentracije čađi, vazduh se tretira kao nezdrav, a lekari savetuju deci, starijima, građanima sa srčanim i plućnim oboljenjima da izbegavaju boravak napolju.

Kotlarnice bez mazuta?

Radi smanjenja količine čađi, kaže Dunja Đenić, članica Gradskog veća nadležna za ekologiju, priprema se odluka koja će pooštriti režim rada „Toplane“. Konkretno, tom preduzeću biće zabranjeno da u kotlarnicama koristi mazut kao gorivo u dane temperaturne inverzije i povećane zagađenosti vazduha. Ona, inače, objašnjava da je gusti oblak koji pritiska Užice zapravo prirodna magla u kojoj su prisutne čestice čađi.

Izvor: Blic

Pogledajte još
Balkanski savet oglašava upis u ŠKOLU ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE
Beograd, hotel Šumadija, 29. oktobar 2016. počev od 29. oktobra (nastava se održava subotom, od 10 do 16h, po šest nastavnih časova, i to: 29. oktobra, 5., 12., 19., 26. novembra i 3. decembra)   ZAŠTO UČESTVOVATI?   Evropske direktive koje se bave zaštitom životne sredine čine oko 30%...
Srbija je zemlja košarke, vaterpola, noćnog provoda i... DIVLJIH DEPONIJA
Đubre pored puta, reka, šuma... U Srbiji je registrovano čak 2.170 divljih deponija. Ali to su one veće, manjih ima bar još tri puta toliko.   Divlje deponije najčešće se javljaju u izdvojenim seoskim sredinama, a kako kažu u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, one su rezultat...
11. April 2016. // ZŽS - Srbija
Nacionalni Dan zaštite prirode, 11. april, biće obeležen danas različitim programima kako bi se ukazalo nа znаčаj očuvаnjа prirodnih dobara Srbije i održivog upravljanja zaštićenim područjima, najavili su organizatori. Zavod za zaštitu prirode ocenio je da je pored povećаnjа teritorije pod...
10. Decembar 2016. // ZŽS - Srbija
Prema poslednjim rezultatima merenja kvaliteta vazduha, alarmantan je nivo zagađujućih čestica u centru Beograda, Obrenovcu i Pančevu.   U opštini Stari grad količina štetnih čestica premašila je prihvatljivu vrednost i prešla u "crvenu zonu". Sudeći prema podacima nadležne agencije,...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima