Zaštita životne sredine

Čađ zagađuje grad

25. Apri. 2017.

Ekološki pokret Vrbasa podneo je tri prijave protiv Fabrike ulja i biljnih masti "Vital" zbog zagađenja iz dimnjaka ove industrije. Prema navodima predsednika EPV Ratka Đurđevca, "Vital" je ovog meseca danima uzastopno prekrivao grad oblacima gustog dima i krupne, lepljive čađi. Prijave su predate opštinskoj i pokrajinskoj inspekciji za zaštitu životne sredine i vrbaskom odeljenju Prekršajnog suda u Novom Sadu.

 
 
Stanovnici gradskih naselja Mađaršor i Vinogradi, koji su najbliži "Vitalu", ističu da od dima iz ove fabrike ne mogu normalno da žive.
 
- Svi u kraju kašljemo, posebno deca, koju zbog otežanog disanja moramo da vodimo kod lekara. Garež se lepi na opran veš u dvorištima, a ulazi i u kuće. Čađ pada i na povrće i ostale namirnice na pijaci. Uz sve to, trpimo užasan smrad koji se širi od dima - opisuje žitelj Mađaršora, ne želeći da kaže ime.
 
On ističe da problem traje već godinama, pa je nekoliko stotina ljudi iz ovog dela grada ranije pisalo peticiju opštinskim vlastima, ali nije bilo adekvatnog odgovora.
 
Vrbašani se pribojavaju da je dim iz uljare otrovan.
 
- Nemam saznanja šta "Vital" loži, ali ono što je evidentno, to je da fabrička energana nije ispravna. Očigledno ne funkcionišu "cikloni", prečistači koji bi trebalo da zadrže krupne nečistoće u dimnjaku. Dokaz je to što sa dimom izlazi i ogromna količina krupne gareži. To je takođe i znak da nema dovoljno kiseonika za potpuno sagorevanje, što upućuje na nedostatak tehnološke discipline - ističe Đurđevac.
 
On napominje da se u EU zabranjuje izgradnja visokih fabričkih dimnjaka upravo zato da bi se sprečilo zagađenje, jer dim koji se oseti u krugu preduzeća tera rukovodstvo da se pridržava ekoloških propisa.
 
Đurđevac naglašava da veliku odgovornost za zagađenje snose inspekcije, kao i sama lokalna samouprava.
 
- Opštinska i pokrajinska inspekcija, uprkos dugogodišnjem "terorisanju" Vrbašana štetnim gasovima, ne obaveštavaju građane o kvalitetu vazduha koji udišu - rekao je Đurđevac.
 
 
 
"PRETERANA BUKA"
 
OPŠTINSKA inspekcija je po prijavi EPV posetila "Vital", nakon čega je dim prestao. Ekolozi upozoravaju da se sličan "sled" događao i ranije, i da je uljara posle nedelju dana, "kad se prašina malo slegne", nastavljala po starom. U "Vitalu" kažu da je dim bio posledica regularne proizvodnje i da je oko toga napravljena preterana buka.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
Za životnu sredinu je potreban jedan širi društveni konsenzus i politička volja
  Ekološki intervju u doba korone/ Marko Rokvić, master inženjer zaštite životne sredine, osnivač i direktor „Green Group“ Neizbežno pitanje na početku ovog intervjua je kako vidite aktuelno stanje zaštite životne sredine u Srbiji? Onako kakvo je stanje u celom društvu –...
SAT ZA NAŠU PLANETU 30.03.2019.god u 20.30h
28. Mart 2019. // ZŽS - Srbija
            U subotu, 30. marta u 20:30, gradovi širom sveta će po jedanaesti put isključiti svetla na sat vremena i time još jednom poslati snažnu poruku da ipak možemo nešto da preduzmemo kako bismo ublažili posledice klimatskih promena, ali...
08. Decembar 2015. // ZŽS - Srbija
Zatrpano gustim oblakom smoga, od kojeg se ne vide ni nebo ni brda koja ga okružuju, Užice je već danima idealna scenografija za filmove kataklizme. Vazduh smrdi na pepeo... Sunce zaklonjeno iza neprozirnog oblaka magle... U tri po podne mrak... Ljudi liče na senke... Jezivo! Sablasno je izgledao centar u nedelju uveče. Od smoga...
Prvi brzi punjač za električne automobile u Srbiji
22. April 2017. // ZŽS - Srbija
Prvi brzi punjač za električne automobile u Srbiji, koji može da napuni svaki auto strujom za samo 15 minuta, pušten je u rad ispred Mašinskog fakulteta.   Brzi punjač, koji će za nekoliko dana biti premešten na Petrolovu pumpu na Čukarici, predstavljen je na konferenciji "Zelena Balkanika, Električna...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima