Zaštita životne sredine

EU izdvaja još 20 miliona evra za černobiljsku nuklearku

26. Apri. 2016.

BRISEL - Evropska komisija je, povodom tri decenije od nuklearne katastrofe u Černobilju, najavila dodatnih 20 miliona evra pomoći za saniranje posledica te katastrofe.

 
"Evropska unija predvodi u međunarodnim naporima za uklanjanje posledica černobiljske nuklearne katostrofe, dekomisiju nuklearne elektrane kako bi to mesto ekološki bilo sigurno. Najavljena sredstva će pomoći da se ti projekti uspešno završe", izjavio je komesar za međunarodnu saradnju i razvoj Neven Mimica.
 
Novih 20 miliona evra je deo pomoći od 45 miliona koji se očekuju od G7 i EK, prenela je Hina.
 
Tim novcem se finansira izgradnja skladišta za potrošeno nuklearno gorivo. 
 
Za saniranje nuklearke EK je dosad dala oko 730 miliona evra.
 
Pre tri decenije, u noći 25. na 26. april 1986. godine, u atomskoj elektrani Černobilj nedaleko od varošice Pripjat, na samom severu Ukrajine, uz granicu sa Belorusijom, dogodila se nukearna katastrofa.
 
Jedan od reaktora elektrane "Vladimir Iljič Lenjin" - kako se zvanično zvala černobiljska nuklearna elektrana, eksplodirao je 26. aprila u 1:24 posle ponoći po lokalnom vremenu.
 
Na licu mestu stradala je 31 osoba, sa ozračene teritorije evakuisano je 116.000 ljudi, a u narednom periodu  još 230.000. Radioaktivni oblak je prekrio u danima koji su usledili znatan deo Evrope, s nesagledivim posledicama. 
 
Radioaktivnoj prašini su izloženi, pored teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza, i Poljska, Bugarska, Nemačka, Švedska, Švajcarska, Belgija, Holandija, Velika Britanija, Finska, bivša Jugoslavija, Rumunija, Austrija, a radioaktivna prašina je zahvatila i istočni deo SAD. U izvesnoj meri gotovo čitava Severna hemisfera osetila je posledice.
 
Prema podacima Ministarstva zdravlja Ukrajine, pod medicinskim nadzorom, kao posledica černobiljske katastrofe, nalazi se više od dva miliona ljudi.
 
Izvor: Tanjug
Pogledajte još
07. Februar 2019. // ZŽS - Svet
U poslednja tri dana u Pazinu u Istri palo je 142,4 milimetara kiše, što je dovelo do toga da su pritoke Pazinčice naglo nabujale, uključujući pritoku Drazej koji prolazi kod odlagališta građevinskog materijala Lakota, preti ekološka katastrofa velikih razmera upozorava hrvatski sajt Index.   Naime,...
Međunarodni dan podizanja svesti o štetnom uticaju buke na zdravlje
Svaka poslednja sreda u aprilu je dan posvećen edukaciji o uticaju buke na zdravlje stanovnika. Ove godine to je 27. april. Međunarodni dan podizanja svesti o štetnom uticaju buke na zdravlje proglašen je 1996. godine. Centar za sluh i komunikaciju (Center for Hearing and communication) započeo je globalnu kampanju podizanja...
Ceo svet obeležava Dan planete Zemlje
22. April 2016. // ZŽS - Svet
Međunarodni dan planete Zemlje obeležava danas više od milijardu ljudi širom sveta pokazujući podršku zaštiti prirodne sredine na festivalima, skupovima i akcijama na otvorenom koji se održavaju u skoro 200 zemalja, među kojima je i Srbija. Kako navode Ujedinjene nacije, ove godine obeležavanje dana...
Prosečna koncentracija čestica koje zagađuju vazduh u 189 kineskih gradova opala je prošle godine za 10 odsto, što je znak smanjenja ukupnog zagađenja uprkos velikoj količini smoga.   PEKING - Prosečna koncentracija čestica koje zagađuju vazduh u 189 kineskih gradova opala je prošle godine za 10 odsto,...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima