Zaštita životne sredine

EU izdvaja još 20 miliona evra za černobiljsku nuklearku

26. Apri. 2016.
EU izdvaja još 20 miliona evra za černobiljsku nuklearku

BRISEL - Evropska komisija je, povodom tri decenije od nuklearne katastrofe u Černobilju, najavila dodatnih 20 miliona evra pomoći za saniranje posledica te katastrofe.

 
"Evropska unija predvodi u međunarodnim naporima za uklanjanje posledica černobiljske nuklearne katostrofe, dekomisiju nuklearne elektrane kako bi to mesto ekološki bilo sigurno. Najavljena sredstva će pomoći da se ti projekti uspešno završe", izjavio je komesar za međunarodnu saradnju i razvoj Neven Mimica.
 
Novih 20 miliona evra je deo pomoći od 45 miliona koji se očekuju od G7 i EK, prenela je Hina.
 
Tim novcem se finansira izgradnja skladišta za potrošeno nuklearno gorivo. 
 
Za saniranje nuklearke EK je dosad dala oko 730 miliona evra.
 
Pre tri decenije, u noći 25. na 26. april 1986. godine, u atomskoj elektrani Černobilj nedaleko od varošice Pripjat, na samom severu Ukrajine, uz granicu sa Belorusijom, dogodila se nukearna katastrofa.
 
Jedan od reaktora elektrane "Vladimir Iljič Lenjin" - kako se zvanično zvala černobiljska nuklearna elektrana, eksplodirao je 26. aprila u 1:24 posle ponoći po lokalnom vremenu.
 
Na licu mestu stradala je 31 osoba, sa ozračene teritorije evakuisano je 116.000 ljudi, a u narednom periodu  još 230.000. Radioaktivni oblak je prekrio u danima koji su usledili znatan deo Evrope, s nesagledivim posledicama. 
 
Radioaktivnoj prašini su izloženi, pored teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza, i Poljska, Bugarska, Nemačka, Švedska, Švajcarska, Belgija, Holandija, Velika Britanija, Finska, bivša Jugoslavija, Rumunija, Austrija, a radioaktivna prašina je zahvatila i istočni deo SAD. U izvesnoj meri gotovo čitava Severna hemisfera osetila je posledice.
 
Prema podacima Ministarstva zdravlja Ukrajine, pod medicinskim nadzorom, kao posledica černobiljske katastrofe, nalazi se više od dva miliona ljudi.
 
Izvor: Tanjug
Pogledajte još
Svetski dan zaštite životne sredine
08. Jun 2016. // ZŽS - Svet
Svetski dan zaštite životne sredine je dan koji se obeležava u celom svetu svakog 5. juna kroz razne aktivnosti i kampanje, sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na brojne ekološke probleme i potrebu očuvanja životne sredine i odgovornijem odnosu prema njoj. Datum 5. juni je odredila Generalna skupština UN jer je...
More izbacilo na plažu 100.000 KINDER JAJA
09. Januar 2017. // ZŽS - Svet
Desetine hiljada kinder jaja izbacilo je more na obale nemačkog ostrva Langeoga, dan nakon velike oluje u tom kraju.   Deca i odrasli pojurili su na plaže prepune crvenih, plavih i žutih plastičnih jaja s igračkama. Protezale su se u dužini od nekoliko kilometara.   "Verovatno ima više od 100.000...
Biolog traži od predsednika Brazila da plati čišćenje laguna kod Olimpijskog parka
Vodeći brazilski biolog koji se bori sa zagađenjem vode u Rio de Žaneiru, zatražio je danas od privremenog šefa države Mišela Temera da odobri vanredna finansijska sredstva za čišćenje dveju laguna oko Olimpijskog parka od slojeva taloga iz gradske kanalizacije.     Pre nekoliko godina su 184...
Istorijski sporazum: Kraj ere fosilnih goriva
13. Decembar 2015. // ZŽS - Svet
Ministri zemalja učesnica Međunarodne konferencije o klimi, koja se održava u Parizu, usvojili su sporazum o ograničavanju globalnog zagrevanja. Nakon dvonedeljnih pregovora, sporazum je odobrilo gotovo 200 zemalja. Sporazuma o klimi predviđa da do kraja veka bude ograničen rast globalnih prosečnih temperatura na ispod dva...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima