Zaštita životne sredine

EU izdvaja još 20 miliona evra za černobiljsku nuklearku

26. Apri. 2016.

BRISEL - Evropska komisija je, povodom tri decenije od nuklearne katastrofe u Černobilju, najavila dodatnih 20 miliona evra pomoći za saniranje posledica te katastrofe.

 
"Evropska unija predvodi u međunarodnim naporima za uklanjanje posledica černobiljske nuklearne katostrofe, dekomisiju nuklearne elektrane kako bi to mesto ekološki bilo sigurno. Najavljena sredstva će pomoći da se ti projekti uspešno završe", izjavio je komesar za međunarodnu saradnju i razvoj Neven Mimica.
 
Novih 20 miliona evra je deo pomoći od 45 miliona koji se očekuju od G7 i EK, prenela je Hina.
 
Tim novcem se finansira izgradnja skladišta za potrošeno nuklearno gorivo. 
 
Za saniranje nuklearke EK je dosad dala oko 730 miliona evra.
 
Pre tri decenije, u noći 25. na 26. april 1986. godine, u atomskoj elektrani Černobilj nedaleko od varošice Pripjat, na samom severu Ukrajine, uz granicu sa Belorusijom, dogodila se nukearna katastrofa.
 
Jedan od reaktora elektrane "Vladimir Iljič Lenjin" - kako se zvanično zvala černobiljska nuklearna elektrana, eksplodirao je 26. aprila u 1:24 posle ponoći po lokalnom vremenu.
 
Na licu mestu stradala je 31 osoba, sa ozračene teritorije evakuisano je 116.000 ljudi, a u narednom periodu  još 230.000. Radioaktivni oblak je prekrio u danima koji su usledili znatan deo Evrope, s nesagledivim posledicama. 
 
Radioaktivnoj prašini su izloženi, pored teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza, i Poljska, Bugarska, Nemačka, Švedska, Švajcarska, Belgija, Holandija, Velika Britanija, Finska, bivša Jugoslavija, Rumunija, Austrija, a radioaktivna prašina je zahvatila i istočni deo SAD. U izvesnoj meri gotovo čitava Severna hemisfera osetila je posledice.
 
Prema podacima Ministarstva zdravlja Ukrajine, pod medicinskim nadzorom, kao posledica černobiljske katastrofe, nalazi se više od dva miliona ljudi.
 
Izvor: Tanjug
Pogledajte još
Godina 2015. najtoplija od početka merenja
20. Januar 2016. // ZŽS - Svet
VAŠINGTON - Prošla godina je bila daleko najtoplija otkako se obavljaju merenja temperature od kraja 19. veka, saopštila je Američka agencija za okean i atmosferu, prenose mediji.     Tako je prosečna temperatura kopna i mora u čitavoj 2015. iznosila 0,9 stepeni Celzija iznad proseka za 20. vek.  ...
Međunarodni dan podizanja svesti o štetnom uticaju buke na zdravlje
Svaka poslednja sreda u aprilu je dan posvećen edukaciji o uticaju buke na zdravlje stanovnika. Ove godine to je 27. april. Međunarodni dan podizanja svesti o štetnom uticaju buke na zdravlje proglašen je 1996. godine. Centar za sluh i komunikaciju (Center for Hearing and communication) započeo je globalnu kampanju podizanja...
Tanker naftne kompanije "TS Lines" prepolovio se juče nedaleko od tajvanske obale. Velika količina sirove nafte izlila se u more i na plažu. Radnici su čitavog dana radili na suzbijanju potencijalne ekološke katastrofe, uklanjajući naftu. Vlasnik kompanije "TS Lines" priveden je u policiju na...
5. jun Svetski dan zaštite životne sredine
04. Jun 2020. // ZŽS - Svet
  „Vreme je za prirodu“   Svetski dan zaštite životne sredine obeležava se svake godine 5. juna u više od 143 zemlje u svetu i predstavlja osnovno sredstvo Ujedinjenih nacija za podizanje svesti kod stanovništva o značaju zaštite životne sredine. Tema ovogodišnjeg...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima