Zaštita životne sredine

Zbog kancerogene prašine časovi fiskulture u hodniku!

08. Oktobar. 2016.

SOMBOR - Fiskulturna sala u somborskoj Srednjoj tehničkoj školi obložena je i pokrivena azbestnim pločama, opasnim po zdravlje učenika. Građevinska inspekcija je još prošle godine zapisnički konstatovala da je kompletna zgrada od azbesta, kao i da su vidljiva oštećenja čelične konstrukcije objekta, što izaziva dodatnu opasnost od rušenja. Zbog toga je nadležni komunalni organ izdao zabranu korišćenja fiskulturne sale.

 
Po rečima Mile Morića, sekretara škole, inače, zaduženog za bezbednost đaka, zabrana će biti na snazi sve dok se ne pronađe odgovarajuće rešenje za rekonstrukciju sale.
 
Od ove školske godine četiri nastavnika fizičkog vaspitanja više ne vode decu u salu. Kada je lepo vreme časovi fizičkog drže se na sportskom terenu u dvorištu škole, ali kada je kišovito, hodnici škole pretvaraju se u poligon za vežbanje.
 
- Prvi put mogu reći da postoji dobra volja lokalne samouprave da se reši ovaj problem. Gradsko veće nam je odobrilo pola miliona dinara za izgradnju glavnog projekta. Projekat je sada spreman i za radove je potrebno obezbediti oko 45 miliona dinara - ističe Morić.
 
JP "Direkcija za izgradnju grada Sombora" pomaže školi da prikupi neophodnu dokumentaciju za početak rekonstrukcije.
 
- "Direkcija" je pomogla školi u ishodovanju lokacione dozvole. U toku je postupak za pribavljanje građevinske dozvole i tada će sve biti spremno da se aplicira za sredstva u Ministarstvu omladine i sporta i kod prekograničnih fondova - pojašnjava Momčilo Backović, direktor ovog javnog preduzeća.
 
Dok se ne pronađe finansijer i dok sala za fiskulturu ponovo ne bude u upotrebi, 810 učenika ove škole će se verovatno cele ove zime razgibavati i trčkarati po učionicama i hodnicima. Inače, ova srednja škola najveća je u Zapadnobačkom okrugu.
 
 
 
KANCEROGENA PRAŠINA
 
IZ Zavoda za javno zdravlje upozoravaju na štetnost azbestne prašine, koju vremenom pušta građevinski materijal od kojeg je fiskulturna sala sagrađena. Azbest je klasifikovan kao kancerogen za ljude, i udisanje azbestne prašine povećava rizik od nastanka raka pluća i plućne maramice, predočavaju iz Centra za higijenu i humanu ekologiju.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
02. Oktobar 2016. // ZŽS - Srbija
Nade Užičana da će po prvi put u istoriji grada imati čistu reku pale su u vodu prošle godine, kada se - posle niza propusta - odustalo od izgradnje Centralnog postrojenja za preradu otpadnih voda (CPPOV).   Nova šansa za spas vodotokova koji su sada jedini "kolektori" fekalija za stotine hiljada...
Beograd jedini u Evropi pušta otpadne vode u Dunav
17. Septembar 2020. // ZŽS - Srbija
  (Beta) – Agencija Frans pres u reportaži o nerešenom pitanju prečišćavanja otpadnih voda u Srbiji piše o zagađivanju Dunava, druge po dužini evropske reke, i nesmetanom ispuštanjima otpadnih voda u njega. Nedaleko od istorijskog srca Beograda otvaraju se ograde da propuste kamion cisternu koji...
01. Mart 2016. // ZŽS - Srbija
SVILAJNAC - Predstavnici Opštinskog odbora SNS-a u Svilajncu, Ekološkog pokreta iz tog mesta i državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović su, na osnovu utvrđenih činjenica, zaključili da se postupak o nameru preduzeća Visan da izgradi postrojenje za tretman medicinskog...
BIOREMEDIJACIJA - Srpski hemičari bakterijama čiste zemlju
Otkriće japanskih naučnika da postoji bakterija koja je sposobna da za kratak period razgradi PET ambalažu odjeknula je svetom prošle nedelje, ali malo je poznato domaćoj javnosti da hemičari iz Srbije na sličan način čiste našu zemlju od nafte i njenih derivata i da sa kolegama iz inostranstva stoje rame uz rame. Iako...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima