Zaštita životne sredine

Da naš Begej više ne bude kanalizacija

03. Avgust. 2016.

POSLE decenijskih najava, konačno će biti preduzete mere za očuvanje Begeja, a izgradnjom prečišćivača otpadnih voda rešiće se jedan od najvećih komunalnih problema i zaustaviti ekološka degradacija Zrenjanina.

 
Optimizam stiže sa poslednje sednice Skupštine grada, gde je usvojen izveštaj o istraživanju tržišta javno privatnog partnerstva (JPP) za izradu projekta, izgradnju i upravljanje uređajem za prečišćavanje otpadnih voda teritorije Zrenjanina. Uz pomoć EU i eksperata iz inostranstva i naše zemlje, istraživanje je uradilo Udruženje CREAM, koje se u Srbiji bavi promocijom i podrškom JPP.
 
- Izgradnja prečišćivača za otpadne vode, koja sledi, logičan je produžetak nastojanja lokalne vlasti da građanima obezbedi kvalitetnije uslove za život i zdraviju sredinu - kaže gradonačelnik Čedomir Janjić, napominjući da je u Zrenjaninu u toku izgradnja još jednog izuzetno važnog objekta - fabrike vode.
 
Studija istraživanja tržišta o JPP za otpadnu vodu jedinstvena je u Srbiji, jer do sada nijedna lokalna zajednica nije pokazivala interesovanje za ovaj vid komunalnog investiranja. Koristeći prvenstveno iskustva iz komšiluka (Hrvatske i Mađarske), eksperti CREAM smatraju da grad na Begeju izuzetno brzo može da reši svoj veliki ekološki problem i usvoji standarde EU u postupanju sa otpadom.
 
- Ova investicija JPP mogla bi da se realizuje i sa elementima koncesije, što je na gradu Zrenjaninu da odluči, a u poslu bi imao upravljačka prava. Kontaktirali smo 31 kompaniju širom sveta, a devet je izrazilo spremnost da se uključe u projekat, čije bi pokretanje išlo uz pomoć donacija EU - ističe studija CREAM, koju kao glavni menadžer potpisuje Tanja Jakšić.
 
Zrenjanin je sagradio preko 400 kilometara kanalske mreže, sa 26.000 priključaka. Otpadna voda iz gradske kanalizacije i privrednih organizacija direktno se, bez ikakvog prečišćavanja, ispušta u Begej. Samo iz Aleksandrovačkog kanala, koji je najveći zagađivač grada, u Begej se dnevno ispušta oko 13.000 kubnih metara otpadne vode. Reka je davno pretvorena u otvoreni kanalizacioni sistem, koji predstavlja pravu ekološku bombu!
 
- Prečišćivač za prikupljanje i tretman otpadnih voda nalazio bi se na 4 km jugoistočno od Zrenjanina, u blizini Begeja, a njegova izgradnja mogla bi da započne već 2018. Potrebna sredstva od 22,3 miliona evra, obezbedila bi se od donacija EU (15,5 miliona), od Vlade RS 5, i Grada Zrenjanina 1,8 miliona evra - iznose eksperti CREAM, koji ističu da projekat podrazumeva i vredan energetski izvor, jer bi se od mulja proizvodio biogas.
 
Najveći rizik ovog JPP je održivo finansiranje. Investicija bi gradu i njegovom poslovnom partneru mogla da se isplati za 30 godina pod stabilnim finansijama. Kompanije koje ne žele da učestvuju u ovom poslu, kao problem ističu teškoće u naplati usluga u Srbiji. Doduše, u Zrenjaninu trenutno naplativost naknade za kanalizaciju iznosi oko 80 odsto. Ali, pitanje je kako će građani prihvatiti povećanje sa sadašnjih 23 na 48 dinara po potrošenom kubiku vode?
 
 
 
PRIKLjUČCI I RADNICI
 
NA teritoriji Zrenjanina je 21 naseljeno mesto, od kojih kanalizaciju imaju samo Elemir, Ečka, Klek i Melenci. Ta naselja našla bi se u projektu JPP, a ostala nakon izgradnje svojih priključaka. Integralno upravljanje vodom i otpadnom vodom, inače, bilo bi povereno JKP "Vodovod i kanalizacija". Po projektu JPP ono bi moralo broj radnika da smanji sa sadašnjih 260 na 160.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
03. Avgust 2016. // ZŽS - Srbija
NESVAKIDAŠNjI poduhvat dvanaestočlane ekipe vranjskog odreda izviđača "Zavičaj 1093" - spuštanje čamcima čitavim vodotokom Južne Morave: od Bujanovca do Varvarina, u ukupnoj dužini od 232 kilometara - pokazao je katastrofalnu ekološku sliku ove reke.   Regata nazvana "Tužna Morava"...
02. Oktobar 2016. // ZŽS - Srbija
Nade Užičana da će po prvi put u istoriji grada imati čistu reku pale su u vodu prošle godine, kada se - posle niza propusta - odustalo od izgradnje Centralnog postrojenja za preradu otpadnih voda (CPPOV).   Nova šansa za spas vodotokova koji su sada jedini "kolektori" fekalija za stotine hiljada...
10. Decembar 2016. // ZŽS - Srbija
Prema poslednjim rezultatima merenja kvaliteta vazduha, alarmantan je nivo zagađujućih čestica u centru Beograda, Obrenovcu i Pančevu.   U opštini Stari grad količina štetnih čestica premašila je prihvatljivu vrednost i prešla u "crvenu zonu". Sudeći prema podacima nadležne agencije,...
Srbija dostavila ciljeve smanjenja stakleničkih gasova
Vlada Srbije je, među prvih 10 država sveta, dostavila svoje ciljeve smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte i oni iznose 9,8 odsto do 2030. godine, u odnosu na 1990, rečeno je danas na Klimatskom panelu Srbije.   "Srbija danas ima 36 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda od čega šest...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima