Zaštita životne sredine

Korona virus i zaštita: Gde i kako bacati iskorišćene maske i rukavice

04. Maj. 2020.
Korona virus i zaštita: Gde i kako bacati iskorišćene maske i rukavice

 Zaštitne rukavice i maske postale su sastavni deo svakodnevne garderobe ljudi širom sveta.

Dok se u nekim zemljama bez njih ne može zamisliti izlazak napolje, u drugim nije retkost sresti ljude koji ne nose ni maske, ni rukavice.

Podeljena su mišljenja kako stručnjaka, tako i političara oko neophodnosti nošenja maski i rukavica.

I na ulicama u Srbiji sve je više ljudi koji ih nose, a na ulazima u pojedine prodavnice stoji da je zabranjen ulazak bez maske.

Osim na licima i rukama prolaznika, nije retka situacija da na zaštitnu opremu naletite na trotoaru, vidite je u travi, pored kontejnera...

Kako odlagati iskorišćenu masku i rukavice?

Zaštitnu opremu - maske i rukavice - treba najpre pravilno skinuti s lica i ruku.

„Kaže se da se čovek izlaže većoj opasnosti ako nepravilno postupa sa masokom i rukavicama nego ako ih ne nosi", kaže za BBC na srpskom epidemiolog Zoran Radovanović.

Objašnjava da je važno masku dodirivati isključivo za lastiš kojim je zakačena za uši ili tračice kojima je vezana na potiljku.

 

„Masku nikako ne treba dirati za zaštitni deo, jer tako postoji mogućnost prenosa virusa sa nje na ruke, a onda dalje.

„Rukavice ne treba skidati hvatanjem za prste i povlačenjem, već ih treba uhvatiti iznad članka i povući da se prevrnu, a onda ih tako odložiti u otpad", objašnjava.

Maske i rukavice bi, u idealnim uslovima, trebalo bacati gde i sanitarni otpad, a svakako je važno odvojiti ih od drugog otpada.

„Obavezno ih treba stavljati u kesu, a kesu treba vezivati pre ubacivanja u kontejner, kako u opasnost ne bi došli zaposleni u gradskoj čistoći."

Oni koji svakodnevno prazne kontejnere i kante i čiste ulice, upravo su najugroženiji nepravilnim odlaganjem medicinskog otpada ove vrste.

„Pored svih zaštitnih mera koje sprovodimo, od Kovid-19, najugroženiji su oni komunalni radnici koji rade na pražnjenju sudova za odlaganje otpada", navodi se na sajtu JKP Gradska čistoća u Beogradu..

U normalnim okolnostima medicinski otpad se u potpunosti drugačije odlaže od klasičnog komunalnog. U ovoj situaciji to nije moguće sprovesti, jer usled epidemije i klasični, kućni, komunalni otpad sa kojim radimo, veoma lako može postati infektivni, odnosno medicinski otpad, navodi se u saopštenju.

„Zato vas molimo da iskorišćenu zaštitnu opremu, rukavice, maske, ali i papirne maramice odložite u posebnu kesu i vežete je pre nego je bacite u kontejner, kako se taj otpad ne bi osipao.

„To je jedna od mera zaštite naših komunalnih radnika", piše na sajtu Gradske čistoće.

Osim toga, Radosavljević kaže i da su tako bačene rukavice i maske potencijalno opasne jer se na njima neko vreme zadržava virus.

Izvor: BBC.com

 

Pogledajte još
Sajt za borbu protiv divljih deponija na Fruškoj gori
30. Oktobar 2016. // ZŽS - Srbija
Fruška gora, "panonska lepotica", mogla bi uskoro da se reši crnih ekoloških tačaka - divljih deponija - kojih ima na gotovo svim prilaznim putevima planini. Rešenje ovog gorućeg problema intenzivno traže aktivisti Udruženja "Fruškać" i internet-platforme www.fruskac.net, i čini se da...
Ugrožena kontrola nuklearnog otpada u Srbiji
03. Septembar 2016. // ZŽS - Srbija
Stručnjaci upozoravaju na nedovoljan nadzor nad radioaktivnim materijalom i objektima na teritoriji Srbije. Javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije" pet godina u stanju v. d.   Kada bi neko pokušao da upadne u hangare u Vinči u kojima se čuva radioaktivni otpad, ili ukoliko bi se negde desio nekakav incident sa...
25. April 2017. // ZŽS - Srbija
Ekološki pokret Vrbasa podneo je tri prijave protiv Fabrike ulja i biljnih masti "Vital" zbog zagađenja iz dimnjaka ove industrije. Prema navodima predsednika EPV Ratka Đurđevca, "Vital" je ovog meseca danima uzastopno prekrivao grad oblacima gustog dima i krupne, lepljive čađi. Prijave su predate...
Pariz i okolina pogođeni su poslednjih nedelju dana najtežim i najdujžim zagađenjem za poslednjih deset godina, ocenilo je danas telo za nadzor kvaliteta vazduha u glavnom gradu Francuske "Erparif".   Skok zagađenja izazvano je povećanjem emisija čestica, povezanih pre svega sa grejanjem na drva i saobraćajem,...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima