Bezbednost i zdravlje na radu

Inspekcija u Juri posle snimka radnika koji kleče

11. Oktobar. 2016.
Inspekcija u Juri posle snimka radnika koji kleče

Nakon objavljivanja snimka radnika zaposlenih u fabrici “Jura” koji kleče i klanjaju se u fabričkom pogonu pred rukovodiocima, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja uputilo je inspekciju u pogone ove južnokorejske firme u Rači I Leskovcu, saznaje “Blic”.

 
- Inspektorat za rad je upoznat sa snimkom i odmah je uputio inspektore u pogone "Jure". Inspektori se sada tamo nalaze kako bi ispitali slučaj u vezi sa snimkom i postupili u okviru nadležnosti inspekcije rada. Više detalja biće poznato kada se inspektori vrate, rečeno je "Blicu" u pres službi Ministartva rada.
 
U ovoj službi nisu naveli zbog čega inspektori nisu upućeni i u pogon “Jure” u Nišu, budući da se u objavi na Jutjubu navodi da je snimak navodno nastao baš u fabrici u tom gradu.
 
Nekima je delovalo da je snimak nastao kao šala, budući da se radnici, dok mašu srpskim zastavama, smeju. Međutim, građanima Srbije ni malo se nije svidela ova pošalica.
 
O čemu se zapravo radi, u fabrici “Jure” u Nišu nismo mogli da saznamo. Nakon poziva na jedini javno dostupan broja telefona službe obezbeđenja, nismo uspeli da dobijemo nikog od rukovodilaca koji bi mogao da prokomentariše o čemu se radi jer nam je rečeno da “o tome nema ko da priča”.
 
Ukupno 24 inspekcije u "Juri"
 
U Ministarstvu naglašavaju da intenzivno kontrolišu rad „Jure“ u Srbiji u sva tri grada i da su od početka rada izvršena ukupno 24 inspekcijska nadzora.
 
-Od toga je samo u poslednje dve godine obavljeno 17 nadzora koji su se odnosili na otkaz ugovora o radu po osnovu proglašenja za tehnološki višak i na upozorenje pred otkaz ugovora o radu.
 
"Niko od zaposlenih nije prijavio slučajeve zlostavljanja i maltretiranja koji su navedeni u pojedinim medijima, niti su inspektori došli do dokaza koji bi te navode potvrdili", navode u Ministarstvu.
 
Takođe dodaju da se Inspektoratu za rad "do sada nisu obraćali zaposleni u korporaciji 'Jura' u Leskovcu zbog zlostavljanja na radu".
 
- Zabeleženo je nekoliko prijava nekadašnjih radnika te fabrike koji su se, po prestanku radnog odnosa, obraćali Inspekciji rada sa pritužbom da su u bivšem preduzeću trpeli neki vid mobinga. Inspekcija je utvrdila da su svi zaposleni u „Jura korporacija“ d.o.o. Rača − ogranak Leskovac u skladu sa Zakonom dobili Obaveštenje o zabrani vršenja zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja na radu i u vezi s radom - kažu u Ministarstvu
 
Koji su propusti utvređeni u "Juri"
 
Od nedostataka, dodaju, do sada je nalaženo da ugovori o radu nisu sadržali iznos osnovne zarade, da nije utvrđen raspored radnog vremena u okviru radne nedelje, da nisu donete odluke o korišćenju pauze u toku rada; da zaposlenima koji se nalaze na porodiljskom odsustvu radi nege deteta nisu uručeni obračuni naknade zarade za porodiljsko odsustvo, te da se ne vodi evidencija zarade.
 
- Inspektori su utvrdili i da su neophodne izmene i dopune akta o proceni rizika, a nije bio utvrđen ni način i postupak periodične provere osposobljenosti zaposlenih koji rade na radnim mestima sa povećanim rizikom, novoprimljeni zaposleni nisu bili osposobljeni za bezbedan i zdrav rad, nije osposobljen odgovarajući broj zaposlenih za pružanje prve pomoći i nije izvršeno ispitivanje uslova radne okoline − mikroklime za zimski period rada - kažu u Ministarstvu rada.
 
Izvor: Blic
Pogledajte još
Inspektori donose - stalan posao
04. Januar 2017. // BZR - Srbija
Sa gotovo 15.000 radnika koji su zatečeni kako rade na crno poslodavci su posle nadzora inspekcije rada zasnovali radni odnos. To je za 40 odsto više nego 2015. godine. Do ugovora o radu je, prema podacima Inspektorata za rad, došlo čak 14.993 radnika, dok je pretprošle godine to učinilo 10.675 osoba koje nisu bile...
DECENIJA BEZ POVREDE NA RADU - Pitanje bezbednosti i zdravlja na radu u zajedničkom interesu za sve zaposlene i poslodavce
 Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević posetio je fabriku „Japan tobako internešnal" u Senti povodom obeležavanja 10 godina bez povrede na radu u tom postrojenju i rekao da je pitanje bezbednosti i zdravlja na radu od opšteg društvenog značaja i u...
Dugoročnim udisanjem radona građani gotovo sigurno postaju žrtve karcinoma, tvrde stručnjaci povodom prvih rezultata koji pokazuju da radona po Srbiji ima u ekstremno nedozvoljenim količinama.   Svetska zdravstvena organizacija apeluje da je radon, posle pušenja, drugi uzročnik raka pluća, a novija istraživanja...
Vlada Srbije usvojila minimalnu cenu rada
15. Septembar 2020. // BZR - Srbija
 Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici predlog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, da minimalna cena rada za 2021. godinu bude 32.126 dinara.        Podsećamo, juče nakon održane 98. Redovne sednice Socijalno – ekonomskog saveta odlučeno...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima