Zaštita životne sredine

PRETI EKOLOŠKA KATASTROFA U čačanskoj Hladnjači procureo amonijak

13. Januar. 2016.

U pogonu čačanske Hladnjače procurio je otrovni gas amonijak, ali je na vreme zaustavljen intervencijom nadležnih službi, rečeno je u inspekcijskoj službi u Čačku koja će protiv vlasnika podneti prekršajnu prijavu. Amonijak je procureo juče, zbog toga što je u Hladnjači isključena struja, a dalje curenje zaustavili su službenici Odeljenja za vanredne situacije koji su zatvorili ventile.

Elektrodistribucija Čačak je poslednjeg dana decembra isključila struju Hladnjači zbog duga od 35 miliona dinara, o čemu su obaveštene inspekcijske službe koje su naložile vlasniku Milenku Surudžiću da istoči amonijak jer postoji opasnost od njegovog curenja, što on nije uradio.

U Hladnjači trenutno ima 10 tona amonijaka i prema oceni inspekcijskih službi, ukoliko ubrzo ne bude istočen može da napravi havariju.

"Radnici su alarmirali da postoji mogućnost da dodje do curenja amonijaka. Inspektori su 30. decembra naložili hitno istakanje amonijaka, što nije učinjeno", rekao je Broćić.

On objašnjava da ukoliko se amonijak ne istoči, a dodje i do velike temperaturne razlike, postoji mogućnost od njegovog ponovnog curenja. Amonijak neće da curi kada je napolju hladno.

Amonijak je otrovan gas, kaže Broćić, a u odredjenim situacijama može da bude eksplozivan i zapaljiv, od 10 do 15 odsto. Ta koncentracija može da se stvori samo unutar objekta.

Hladnjača je prestala da radi u decembru 2012. godine, kada je procureo amonijak nakon isključenja struje zbog tadašnjeg duga od oko osam miliona dinara, a 30 radnika kojima je vlasnik dugovao više od 10 plata, ostalo je bez posla.

Od tada je Hladnjača radila samo povremeno kada je izdavana u zakup.

Hladnjača u Čačku je privatizovana 2003. godine, a Agencija za privatizaciju raskinula je 2007. godine kupoprodajni ugovor jer kupac nije obezbedio kontinuitet u poslovanju.

Akcijski fond je u aprilu 2009. godine prodao akcije Hladnjače firmi iz Šapca, koja ih je potom prodala firmi iz Guče, iza koje takođe stoji Surudžić koji je vlasnik i više firmi u Guči.

Izvor: Blic

Pogledajte još
Četiri od pet novih elektrobuseva stiglo je u Beograd i nalaze u garaži GSP. Novi autobusi zelene su boje, a na gradskim ulicama nalaziće se od 20. jula. Do tada pogledajte kako će oni izgledati.   Izvor: Blic
Regionalna CHM radionica
05. April 2016. // ZŽS - Srbija
U Beogradu je danas otvorena Regionalna radionica Clearing-House Mechanism (CHM) Konvencije o biološkom diverzitetu za zemlje centralne i istočne Evope i zapadne Azije. Radionicu je otvorio direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Filip Radović, koji je tom prlikom naglasio veoma zapažen rezulalt Agencije u procesu...
17. Februar 2016. // ZŽS - Srbija
Nova hrvatska vlada nastavlja kontroverzni projekat gradnje odlagališta opasnog materijala. Protesti nezadovoljnih meštana, među kojima je najviše Srba, traju već godinama ZAGREB - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“ UPRKOS grčevitom protivljenju građana Dvora na Uni, nastavlja se projekt gradnje...
Svi gradovi do 2020. godine sa rešenim pitanjem otpada
U prisustvu Mihajlovićeve je potpisan ugovor vredan 15 miliona evra između JKP Vodovod Kruševac i kompanije Aktor za projektovnje i izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Kruševcu.   - Naš plan je da najkasnije do 2020. ne bude nijedan grad u Srbiji koji neće imati uređeno pitanje...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima