Bezbednost i zdravlje na radu

ŠTA PROPISUJE NOVI ZAKON O KUĆNOJ IZOLACIJI: Evo koliko će zaraženi koronom morati da budu u karantinu

11. Novembar. 2020.
ŠTA PROPISUJE NOVI ZAKON O KUĆNOJ IZOLACIJI: Evo koliko će zaraženi koronom morati da budu u karantinu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Izmene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti poslanici će razmatrati na sednici zakazanoj za četvrak, a u cilju sprečavanja daljeg širenja virusa korona uvodi se mera kućnog karantina koja će biti strogo kontrolisana.

Kako stoji u predlogu zakona, kućna izolacija se propisuje kao protivepidemijska mera izdvajanja inficiranih osoba bez simptoma ili sa simptomima bolesti koja ne zahteva lečenje u bolnici.

Prema zakonu, karantin u kućnim uslovim nalaže infektolog ili drugi doktor medicine u skladu sa naredbom ministra, o čemu obaveštava epidemiologa nadležnog instituta, zavoda za javno zdravlje ili druge nadležne zdravstvene ustanove.

Dužina trajanja karantina u kućnim uslovima određuje se u vremenu trajanja maksimalne inkubacije određene zarazne bolesti.

Zaposlenima kojima je određena kućna izolacija za vreme provedeno u karantinu pripada odgovarajuća naknada zarade u skladu sa zakonom, a rešenje sanitarnog inspektora o određivanju mere karantina predstavlja i potvrdu o sprečenosti za rad dok ta mera traje.

Ako se mera karantina u kućnim uslovima određuje detetu koje nije navršilo 14. godina ili licu koje nije u stanju da se samo stara o sebi, rešenje se izdaje roditelju, odnosno staratelju i istovrememo je potvrda o sprečenosti za rad dok traje kućna izolacija.

Mera kućnog karantina mogu se primeniti i prema putnicima koji ulaze u Srbiju iz država sa nepovoljnom epidemiološkom situacijom, predviđeno je zakonskim izmenama.

Zdravstveni nadzor nad osobama u karantinu vrši nadležni zavod, odnosno, institut za javno zdravlje, kao i medicinski tim koji boravi u karantinu, a obezbeđenje obavlja organ uprave nadležan za unutrašnje poslove.

Prema zakonu, mere lične zaštite od infekcije podrazumevaju obavezu korišćenja ličnih zaštitnih sredstava u skladu sa prirodom bolesti, određeno ponašanje u zatvorenom i/ili na otvorenom prostoru, na javnim i privatnim okupljanjima i druge propisane mere lične zaštite kojim se sprečava ili suzbija širenje zarazne bolesti.

Pravna lica i preduzetnici koji obavljaju delatnost u objektima u kojima borave druga lica, dužni su da preduzmu radnje i aktivnosti radi primene mera lične zaštite, kao i da odrede lice odgovorno za njihovu primenu.

Kontrolu sprovođenja mera lične zaštite vrši sanitarna inspekcija, a u slučaju epidemije širih razmera, pored sanitarne insprekcije biće moguće da kontrolu sprovođenja tih mera vrše i komunalna inspekcija i komunalna milicija.

Prema novom zakonu u slučaju pojave epidemije zarazne bolesti može se odrediti i preporučena ili obavezna vanredna imunizacija protiv te zarazne bolesti za sva lica, odnosno za određene kategorije lica, ako se utvrdi opasnost od prenošenja te bolesti, kao i u slučaju unošenja u zemlju određene zarazne bolesti.

Visina kazni za nenošenje maski u zatvorenom prostoru i nepoštovanje fizičke distance, ostaće nepromenjena (5.000 dinara za fizička lica i od 50.000 do 300.000 za pravna lica), ali će njihova primena biti brža i efikasnija.

Izvor: Kurir

Pogledajte još
Dobijamo JOŠ JEDAN PRAZNIK, evo kada i koliko sada imamo NERADNIH DANA u godini
  Srbija i Republika Srpska slaviće ubuduće zajednički praznik – 15. septembar, koji će se obeležavati kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. "Doneli smo odluku koju ćemo sprovesti u delo. Dogovorili smo i koji datum da predložimo...
Šef Službe unutrašnje kontrole GSP-a koji je smenjen zbog grubih propusta dan nakon što je "Blic" obelodanio filmski incident u garaži na Karaburmi od nedelje, danas je dobio novo radno mesto i to kao - savetnik generalnog direktora za bezbednost!   - Zbog neblagovremenog reagovanja i nedoslednog...
Masovan lizing radnika
22. Avgust 2016. // BZR - Srbija
Broj agencija za zapošljavanje veći za trećinu nego pre pet godina. Iznajmljivanje radne snage neregulisano, služi najviše stranim firmama. Firme radije upošljavaju preko agencije nego preko oglasa.   Za samo pet godina broj agencija za posredovanje pri zapošljavanju je utrostručen. Sada se na spisku...
Poslodavcima 40 prekršajnih kazni za rad na crno i na vrućini
  Inspekcija rada je u prethodna dva dana na gradilištima u Srbiji izrekla 40 prekršajnih prijava zbog rada na crno i neobezbeđivanja uslova za rad na vrućinama.   To je izjavio zamenik direktora Inspektorata za rad  Saša Perišić .   "Inspekcija je obavila 141 nadzor u...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima