Zaštita životne sredine

Čak 80 procenata stanovništva ne udiše kvalitetan vazduh

12. Maj. 2016.

Osamdeset posto svetskog stanovništva živi u gradovima u kojima kvalitet vazduha nije u skladu sa limitima Svetske zdravstvene organizacije.

Iako su sve svetske regije pogođene, stanovnici najsiromašnijih gradova trpe najveće posledice, upozorava se u stručnoj studiji.
 
Zagađenje vazduha zbog povišene koncentracije "lebdećih čestica", "grubih"(MP10) i "finih" (MP2,5), uključuje i zagađivače poput sulfata, nitrata i ugljen-dioksida, te predstavlja rizik za zdravlje.
Zagađenje povećava rizik od raka pluća i respiratornih bolesti, naročito astme, kao i od nekih bolesti krvnih sudova, te uzrokuje svake godine više od tri miliona smrtnih slučajeva u svetu, navode iz SZO.
 
Prema studiji, 98 posto gradova sa više od 100.000 stanovnika u zemljama sa niskim ili srednjim prihodima ne poštuje smernice koje se tiču kvaliteta vazduha.
 
Kada se radi o zemljama sa visokim prihodima, taj postotak pada na 56 odsto.
 
Kada se zagađeni zrak "uvuče" u gradove, najranjivije gradsko stanovništvo - najmlađi, najstariji i najsiromašniji - jesu i najpogođeniji, upozorava Flavija Bustreo, zamenik glavnog direktora SZO.
 
Najveći nivo atmosferske zagađenosti zabeležen je u zemljama sa slabim ili srednjim prihodima u istočnom Mediteranu i jugoistočnoj Aziji. Tamo je godišnji prosečni nivo pet do deset puta viši od limita koje je postavila SZO.
 
Gradovi koji su najzagađeniji jesu Nju Delhi, Kairo i Peking...
 
U Evropi je nivo koncentracije "grubih" i "finih" čestica praktično isti u Londonu i Ženevi, dok je malo viši u Parizu i Rimu.
 
Izvor: Blic
Pogledajte još
Samo jedan od osam stanovnika sveta živi u mestu koje ima preporučeni nivo zagađenja. Milioni ljudi širom sveta umiru zbog zagađenja vazduha, navode SZO, UN, Evropska agencija za životnu sredinu i stručnjaci. Najugroženiji su Kina, Indija i Pakistan, ali zagađenje raste i u ostalim delovima sveta. Najnovija istraživanja...
SANTJAGO - Više od polovine energije (60 odsto), koji koristi metro u Santjagu biće energija vetra i sunca od 2018. godine, izjavila je danas predsednica Čilea, Mišel Bašle.   Metro na taj pogon u čileanskom glavnom gradu biće prva podzemna železnica u svetu koja će koristiti tu vrstu energije.  ...
Portugal je načinio veoma važan ekološki korak jer se tokom 107 sati uzastopno napajao isključivo iz obnovljivih izvora energije.   Cela država je od 06.45 u subotu, 7. maja, do 17.45 u sredu, 11. maja, svoje potrebe za strujom zadovoljavala pomoću solarne, vazdušne i hidro energije.   Ovaj rekord su...
Prosečna koncentracija čestica koje zagađuju vazduh u 189 kineskih gradova opala je prošle godine za 10 odsto, što je znak smanjenja ukupnog zagađenja uprkos velikoj količini smoga.   PEKING - Prosečna koncentracija čestica koje zagađuju vazduh u 189 kineskih gradova opala je prošle godine za 10 odsto,...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima