Zaštita životne sredine

Pomor ribe u Krivaji kod Srbobrana

08. Decembar. 2015.
Pomor ribe u Krivaji kod Srbobrana

SRBOBRAN - Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine saopštilo je danas da prati situaciju na kanalu Dunav-Tisa-Dunav (DTD) i reci Krivaji u Srbobranu gde su primećeni problemi sa pomorom ribe i ocenilo da je problem u zagađenosti uzvodnog dela kanala. Kako se navodi u saopštenju, ovih dana je kod Srbobrana primećena "ošamućena riba koja zbog manjka kiseonika isplivava na površinu vode".

"Radi se osvežavanje čistom vodom, ali to nije trajno rešenje. Dugoročno rešenje uslediće tek kada kanal kroz Vrbas bude očišćen, jer zagađenja iz tog dela kanala prouzrokuju probleme nizvodno, a pogotovo u delu kod Srbobrana, gde se zbog krivine protok vode usporava", piše u saopštenju.

Stručne službe Vode Vojvodine preventivno pumpaju veće količine čiste vode krakom kanala iz pravca Kucure.

Dodaje se da su o svemu obaveštene nadležne inspekcije, ribočuvari Vode Vojvodione stalno su na terenu, a iz preduzeća dodaju da uginule ribe nema.

Pre nekoliko dana, pojavila se informacija da se uginula riba iz Velikog bačkog kanala, nelegalno prodaje u ribarnicama u Novom Sadu i Srbobranu. I dok nadležni iz sekretarijata za zaštitu životne sredine i preduzeća "Vode Vojvodine" demantuju da je došlo do pomora ribe, iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kažu da je krajnje vreme da javnost sazna kakva je prava situacija u vojvođanskim vodama.

Vest da se mrtva riba iz Velikog bačkog kanala navodno našla u slobodnoj prodaji, pokrenula je pitanja ko je zadužen za kontrolisanje tokova ribe, od vode do potrošača. Pokrajinski sekretar za zaštitu životne sredine, Slobodan Puzović, nije osporio navode da se u Veliki bački kanal ispušta kanalizacija i da nelegalna prodaja ribe postoji.

"Ja se nadam da takvih slučajeva ilegalne prodaje i konzumacije te ribe iz slučajeva kada dolazi do pomora ribe ili ugrožavanja staništa nema mnogo, ali ih verovatno ima i svi moramo da radimo na tome da se to spreči. Kada je pomor uslovljen nedostatkom kiseonika, odnosno ugroženost flore i faune, onda je manje problematičan slučaj, ali kada su ribe stvarno uginule zbog nekog hemijskog ili drugog zagađenja vodotoka, onda je vrlo opasno da se ta riba nađe u prometu bez odgovarajuće zdravstvene, sanitarne, veterinarske kontrole", kaže Slobodan Puzović, pokrajinski sekretar za zaštitu životne sredine.

"Prvo treba uzeti u obzir da je kompletna kanalska mreža građena za druge namene, a ne za proizvodnju ribe. Znači prvo služi za odvodnjavanje – navodnjavanje i ostale njegove funkcije, a riba je tu zato što je riba pa se mi trudimo da vodimo računa o njoj", ističe Nenad Kiselički, rukovodilac službe za ribarstvo u javnom preduzeću "Vode Vojvodine".

Iako je za pitanja prometa ribe zaduženo čak pet inspekcija, prema rečima pokrajinskog sekretara Puzovića, nijedna od njih nije dobila prijavu o pomenutom problemu. Sa druge strane, u Nacionalnu organizaciju potrošača Srbije, svakodnevno stižu pritužbe građana, koji sumnjaju u kvalitet i ispravnost onoga što se prodaje u ribarnicama i na tezgama.

"Ako postoji razlog zbog čega riba više nije ta koja treba da bude, ili je ona ošamućena, ili je ona ostala bez vazduha, ili šta god da je u pitanju, postoji neki razlog zbog čega riba je uginula. Taj razlog treba pronaći. I nećemo se igrati sa tim stvarima, a ne kao eto, manjak je vode, nizak je vodostaj, e pa zbog toga ima manjak kiseonika u vodi, i zbog toga riba eto tako pliva ili ne pliva, okrenula se jel, i tako dalje. Znači to neko objašnjenje da usled nedostatka kiseonika u vodi, niskog vodostaja više ne pije vodu, jer tih priča smo se mi odavno naslušali", navodi Goran Papović, Nacionalna organizacija potrošača Srbije.

I dok nadležni ne pronađu rešenje za tu situaciju, iz Nacionalne organizacije potrošača savetuju građanima da povedu računa gde i kod koga kupuju ribu, jer veliki broj trgovaca ne bira način na koji će doći do novca.

Izvor: RTV

Pogledajte još
Nakon požara na deponiji Vinča, emisije zagađujućih materija opadaju
 Po izbijanju požara na deponiji Vinča, inspektori zaštite životne sredine izašli su na teren zajedno sa komunalnom inspekcijom Grada Beograda koja je nadležna za ovu deponiju. Na terenu je utvrđeno da je požar izbio u delu na kojem se odlaže komunalni otpad, a vatrogasna služba je lokalizovala i ugasila požar....
ČAČAK - U Čačku je danas svečano otvorena transfer stanica i Centar za reciklažni otpad, koji zajedno predstavljaju prvi projekat ove vrste u Srbiji, čiji je vrednost milion evra.   Transfer stanica će Čačku omogućiti efikasnije upravljanje otpadom u skladu sa standardima zaštite životne sredine, a Centar za...
Svi gradovi do 2020. godine sa rešenim pitanjem otpada
U prisustvu Mihajlovićeve je potpisan ugovor vredan 15 miliona evra između JKP Vodovod Kruševac i kompanije Aktor za projektovnje i izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Kruševcu.   - Naš plan je da najkasnije do 2020. ne bude nijedan grad u Srbiji koji neće imati uređeno pitanje...
Počelo čišćenje Potpećkog jezera
11. Januar 2021. // ZŽS - Srbija
 U cilju rešavanja problema na Potpećkom jezeru i uklanjanja velike količine plivajućeg otpada koji se, usled padavina nakupio kod brane „Potpeć“ na Limu, danas su počeli radovi na njegovom čišćenju. Radove sprovodi JVP „Srbijavode“ u saradnji sa JP „Elektroprivreda Srbije“, koje će...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima