Bezbednost i zdravlje na radu

TRUDNICE META BAHATIH ŠEFOVA - Nevolje žena u Srbiji na poslu zbog roditeljstva

20. Maj. 2016.
TRUDNICE META BAHATIH ŠEFOVA - Nevolje žena u Srbiji na poslu zbog roditeljstva

Žene u Srbiji se, nažalost, i dalje suočavaju sa različitim vrstama pritisaka i rizika da će izgubiti posao, čak i ako samo otkriju da žele decu, a kamoli da zatrudne i porode se.

 
Bahati poslodavci koriste različite zakonske i sistemske nedostatke da otpuste trudnice, kao u slučaju Jelene Živanović (28), o kojoj je „Blic“ juče pisao. Najviše su nezaštićene one trudnice koje nisu stalno zaposlene, već su angažovane honorarno ili po nekom drugom osnovu. Praktično su prepuštene same sebi i zakon ih ni na koji način ne štiti.
 
Dan pošto je u trećem mesecu trudnoće dobila momentalni otkaz preko telefona u austrijskoj firmi “Moris ajs”, jer je “Blicu” ispričala nepravdu na poslu, Jelena Živanović i dalje odbija da vrati opremu poslodavcu.
 
- Tražila sam da mi pošalju pisano rešenje i obrazloženje zbog čega sam dobila otkaz, ali nisu mi ništa poslali niti se javljaju na telefon - kaže Jelena.
 
Podsetimo, Jelena Živanović je radila u ovoj kompaniji preko omladinske zadruge. Nakon što je posle dve godine rada zatražila od poslodavca da je zaposli otkrivajući da je u drugom stanju, dobila je otkaz.
 
Inače, poslodavac po zakonu nema obavezu da plaća trudničko bolovanje, a ni da stalno zaposli radnike koji su angažovani preko omladinske zadruge.
 
- Događa se, recimo, da poslodavac prilikom sklapanja ugovora o radu traži od žene da odmah potpiše i blanko raskid tog ugovora da bi mogao da je otpusti kad god poželi. Ili joj da autorski ugovor, odnosno ugovor o privremeno-povremenim poslovima na četiri meseca tako da nakon isteka tog perioda ne moraju da nastave saradnju. Poslodavac, takođe, prilikom zapošljavanja obraća pažnju i na godine radnice, iako mu je zakonom zabranjeno da postavlja privatna pitanja - kaže Dragana Soćanin, predsednica Udruženja “Roditelj” i dodaje da “ne vidi logiku da firma otpušta trudnicu ako se zna da država refundira sve troškove bolovanja“.
 
Nažalost, žene se sa neprijatnostima na poslu suočavaju i nakon trudničkog bolovanja.
 
- Neretko ih poslodavac degradira i vraća na nižu funkciju od one na kojoj su bile pre trudnoće. Na taj način mnoge žene su primorane da daju same otkaz. Takođe, mnoge firme i dalje nisu tolerantne prema porodiljama i njihovoj potrebi da ranije izađu s posla, recimo, zbog pregleda bolesnog deteta - naglašava Ivana Brcun, urednica portala “Bebac”.
 
U Udruženju “Roditelj” ističu da bi bilo neophodno da novi zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom zaštiti u većoj meri trudnice koje nisu stalno zaposlene.
 
- Ako su trudnice radile na ugovor na osnovu kojeg je poslodavac plaćao socijalno, zdravstveno osiguranje i porez, država bi morala i njoj da refundira trudničko bolovanje. To ne bi bila socijalna pomoć, već vraćanje novca koji je ionako ušao u budžet - objašnjava Dragana.
 
U Ministarstvu rada ističu da će novi zakon svakako više štititi trudnice, ali ne mogu još da preciziraju na koji način dok se ne izglasa u Skupštini.
 
Rok 30 dana da dokažu trudnoću
 
Stalnozaposlena trudnica koja nije znala da je u drugom stanju u trenutku kada je dobila otkaz ima po zakonu rok od 30 dana da dokaže poslodavcu da je u trenutku otkaza bila trudna i vrati se na posao.
 
- Ako i pored toga poslodavac neće da je vrati na posao, trudnica treba da se obrati inspekciji rada, koja će je momentalno vratiti na posao - ističu u Ministarstvu rada.
 
Izvor: Blic
Pogledajte još
Inspektori rada koji pokrivaju Toplički okrug otkrili su tokom 2015. skoro 300 radnika na crno. Zbog uočenih nepravilnosti iz oblasti radnih odnosa u 2015. godini inspektori su podneli tri krivične prijave, 64 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i osam prekršajnih naloga, a tokom 1.592 inspekcijske kontrole u...
Poslodavci dužni da zaposlenima koji rade od kuće isplaćuju naknadu troškova za korišćenje sredstava za rad koji su u vlasništvu radnika, kao i da im nadoknade druge troškove
  Zakon o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje)  jasno propisuje da su  poslodavci dužni da zaposlenima koji rade od kuće isplaćuju naknadu troškova za korišćenje sredstava za rad koji su u...
TAKMIČENjE ZA DODELU NACIONALNIH PRIZNANjA 
IZ OBLASTI BEZBEDNOSTI I ZDRAVLjA NA RADU
 U cilju promocije bezbednosti i zdravlja na radu a povodom obeležavanja „28. aprila” Svetskog dana bezbednosti i zdravlja na radu i Dana bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Uprava za bezbednost i zdravlje na radu u saradnji sa socijalnim...
Dugoročnim udisanjem radona građani gotovo sigurno postaju žrtve karcinoma, tvrde stručnjaci povodom prvih rezultata koji pokazuju da radona po Srbiji ima u ekstremno nedozvoljenim količinama.   Svetska zdravstvena organizacija apeluje da je radon, posle pušenja, drugi uzročnik raka pluća, a novija istraživanja...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima